בדרך להורות וביבליותרפיה

בדרך להורות

ההחלטה להפוך להורה היא החלטה רבת משמעות המעוררת רגשות רבים: ציפיה ותקווה לצד חששות וחרדות:

איזה הורה אני אהיה? כיצד אדע לטפל בילד שלי? כיצד ההורות תשנה את חיי? כיצד אתמודד מן הבחינה הכלכלית ומבחינת סדר היום שלי?

כיצד ההורות תשפיע על הזוגיות שלנו? כיצד לא אשחזר כהורה דפוסים משפחתיים בלתי מיטיבים? כיצד אתמודד לבד עם האחריות והיומיום בגידול ילד.ה (במקרה של הורות יחידנית)?

טיפול שמלווה את המטופל.ת בדרך להורות מסייע לה לחקור את רגשותיה, להתבונן בדפוסים משפחתיים, לייצר סביבה תומכת ולתת מקום למגוון הרגשות והמחשבות שהדרך להורות וההורות עצמה מביאות איתן.

בנוסף, הדרך להורות כוללת פעמים רבות תהליכים של טיפולי פוריות, בחירה בקונסטלציה של הבאת ילד.ים לעולם אם לא מדובר בהורות שנעשית בתוך זוגיות – הורות יחידנית או משותפת – והחלטות לגבי האופן המתאים ביותר עבור האדם היוצא למסע ההורות.

כיצד ביבליותרפיה תורמת בתהליכים רגשיים של "בדרך להורות"?

כתיבה מאפשרת מתן מקום, הבנה ועיבוד של חלקים נפשיים שונים, לדוגמא:

  • *כתיבת מכתב מהילד העתידי אל ההורה העתידי שאהיה (מסייע לדמיין איזה הורה אני רוצה להיות)
  • *כתיבה אל דמות כלשהי שהמטופל.ת רואה בה "הורה מיטיב" – דרך כך הבנת האיכויות שאני רוצה לאמץ להורות העתידית שלי.
  • *כתיבה אל הילד.ה שיהיה/ תהיה לי – דרך כך מתן מקום לאופן שאני רואה את עצמי כהורה
  • *כתיבת תרחישים מדומיינים של שבוע עם הילד.ה העתידי שלי – כדי לסייע בהתלבטות בדרך בחירת ההורות – יחידנית או משותפת (האם אני רואה את ההורות שלי יחד עם עוד אדם או לבד? כיצד ארגיש ואחווה את כל אחד מן התרחישים (לבד או עם עוד אדם)?
  • *כתיבת מכתב אל עצמי בתהליכי טיפול פוריות (מאפשר להביע את הקושי – האכזבה, הציפייה, התקווה שמתעוררת שוב, וכן להביע ולהתחבר לכוחות ולְמה שמחזק.

אני מטפלת באמצעות פסיכותרפיה וביבליותרפיה ומלווה נשים בתהליכים לקראת הורות, בהתלבטות באיזו קונסטלציה לבחור להורות (יחידנית או משותפת) בתהליכי פוריות, במהלך הריון ולקראת לידה. מקבלת בקליניקה בנחלת יצחק בתל-אביב.