ביבליותרפיה בסקייפ

למה סקייפ? lior skype hotel

לעתים פונים.ות אלי מטופלים.ות שמתקשים.ות מסיבות שונות להגיע לקליניקה שלי בתל-אביב לטיפול.

האילוצים יכולים להיות קשורים במרחק, בלוחות זמנים דוחקים או במגבלות פיזיות המקשות על ההגעה.

במקרים כאלו אני מציעה טיפול באמצעות הסקייפ.

נכון שהשהות במרחבים נפרדים ולא בחדר אחד משנה משהו מתחושת האינטימיות המתאפשרת כאשר שוהות.ים באותו מרחב, אבל גם כאשר מדובר בטיפול בסקייפ ניתן ליצור תחושת אינטימיות, למשל באמצעות הקפדה על setting של זמן ומקום קבועים לשיחה ויצירת שגרה בטוחה, בדומה לטיפול המתקיים באותו החדר פנים אל פנים.

מה הייחודיות של ביבליותרפיה בסקייפ לעומת ביבליותרפיה שאינה באמצעות סקייפ? 

טיפול בביבליותרפיה מעורר, מעצם טבעו, אסוציאציות לטקסטים שנולדות במהלך הפגישה הטיפולית: פתאום קופצות לראש שורות משיר אהוב, נזכרים בספר ילדוּת… כאשר המטופלת נמצאת בביתה – היא קרובה לטקסטים שמעסיקים את עולמה כעת, ויכולה בקלות להביא אותם לשיחה באופן ספונטני ואסוציאטיבי מבלי להמתין לפגישה הבאה. הטקסטים הנמצאים במרחב הפרטי של המטופל ואלו הנמצאים במרחב של המטפלת – נכנסים  גם הם לתוך הדיאלוג ותורמים לברית הטיפולית ולחיזוק הקשר האינטימי הטיפולי. כך, דווקא בטיפול שעלול להיתפס כמנוכר בגלל נוכחות המסכים בתוכו – יכולים הספרים המגיעים הן מעולמו של המטופל והן מעולמה של המטפלת ליצור מרחב שלישי ולתרום לתחושת אינטימיות, בהצטרפם לשיח הטיפולי החד פעמי והייחודי שעשוי להיווצר גם בזכות תרומתם.

כיצד זה נעשה? 

הפגישה הטיפולית הראשונית יכולה להיקבע או באמצעות הסקייפ או פנים אל פנים אם מתאפשר, ומשם ממשיכים לטיפול בסקייפ.

המטפלת והמטופל.ת קובעות.ים זמן קבוע לפגישת הסקייפ ביניהם.

מה שנדרש מצד המטופל.ת הוא מחשב המחובר למצלמה או טלפון נייד שעליהם מותקנת אפליקצית סקייפ  ומקום שבו יוכל לשוחח בפרטיות וללא הפרעות.

השיחה מתנהלת כשיחת וידאו, שבתוכה ניתן לשלב ביבליותרפיה באמצעות שליחת קבצי טקסטים שהמטפלת או המטופל.ת מביאים לטיפול, צירוף קבצים של טקסטים שנכתבו על-ידי המטופל וכן הלאה.

אז… אם את.ה מתעניינ.ת בטיפול בביבליותרפיה ומתקשה מכל סיבה להגיע לקליניקה שלי בתל-אביב – אני מזמינה אותך ליצור אתי קשר לבדיקת אפשרות של טיפול ביבליותרפיה בסקייפ ולקִרבת המלים שעשויה לגשר על המרחק, או במילותיה של לאה גולדברג: " אוּלַי הָרָחוֹק בְּיוֹתֵר מֵשִׁיב נַפְשִׁי אֵלָי".