בֵּין הַשּׁוּרוֹת – קבוצת קריאה פסיכואנליטית בטקסטים ספרותיים – יולי 2018 הזמנה

"מָה אֶעֱשֶׂה בְּחַדְרִי הַמְסֻיָּד,/ הַמְנַקֵּר אֶת עֵינַי בַּחשֶׁךְ?" – כתבה המשוררת תרצה אתר, ובשיר אחר: "סומרים כָּתְלי מקום בלתי נראה,/צפים סִפֵּי-בתים"; מהי חווית הבית בשירתה של אתר? וכיצד החרדה המפעפעת בשירתה מבנה את חווית הבית כחוויה של היעדר?

  המשוררת דליה רביקוביץ כתבה: "היא יושבת ימים רבים בביתהּ./ היא קוראת עִתּוֹנִים./ (מה יש, אתה לא קורא?)/ היא אינה עושה מה שהיתה רוצה לעשות/ יש לה עִכּוּבִים./ היא רוצה וניל, הרבה וניל,/ תן לה וניל.// בחורף קר לה, קר לה ממש/ קר לה יותר מאשר לאחרים./ היא מתלבשת היטב ועדין קר לה." – כיצד רביקוביץ מבנה את עולמו של הסובייקט הדיכאוני בשירתה? באלו אמצעים טקסטואליים היא עושה שימוש כדי לדבר את קולו העמוק – זה שפעמים רבות אינו נשמע – ולהעניק לו הֵד?

  כיצד הסופרת והמשוררת נורית זרחי מבטאת בסיפורי הילדים שלה את עולמם הפנימי של הילדים באופן עמוק? כיצד סיפוריה מאפשרים מחאה כנגד תביעות ריצוי בילדוּת והתעקשות על הבעת העצמי האותנטי?

 בקבוצת הקריאה "בֵּין הַשּׁוּרוֹת" נעמיק בקריאה של טקסטים מתחום השירה וספרות הילדים מנקודת מבט פסיכואנליטית. הקבוצה תבקש להוות מְכל לחשיבה של טקסטים, חלימה ושיוט בעקבות אסוציאציות שהם מעוררים ושיח מתהווה בין חברי וחברות הקבוצה שיתרמו מאופני קריאתם המגוונים ומהפרשנויות שיציעו.

הקבוצה תתקיים בביתי שברמת-גן, בימי שלישי בשעות 19:00-20:30 בערב, החל מחודש יולי במשך 12 מפגשים. עלות ההשתתפות: 1920 ₪ (שניתן לחלק ל-3 תשלומים).

reading group

קצת עלי: ביבליותרפיסטית ומשוררת. את עבודת הדוקטורט שלי כתבתי בתכנית לפסיכואנליזה ופרשנות באונ' בר-אילן בנושא: "כיצד מרפאת הביבליותרפיה? – איכויותיהן התרפויטיות הייחודיות של פרקטיקות ספרותיות-טיפוליות שונות בטיפול בביבליותרפיה – עיון פסיכואנליטי-ספרותי". מטפלת בקליניקה פרטית בתל-אביב ומרצה לביבליותרפיה במחלקה לעבודה סוציאלית באונ' בן-גוריון ובמכללה האקדמית אחוה.

להרשמה: 054-2440988 או: lior.granot@gmail.com